IpK 2/2010: PF, situace, úrokové sazby, stěhování

Pěkný skoro letní den ...,

po delší době Vám posílám mail s Informacemi pro Klienty. Dnes posílám tyto informace:

- zhodnocení penzijních fondů

- očekávaní ohledně vývoje na finančních trzích

- voucher a snižování úrokových sazeb

- stěhování naší kanceláře.

 

Klientům připisované zhodnocení je za rok 2009 o poznání vyšší než v předchozím tragickém roce, ale i výkonnost roku 2009 byla značně postižena kolísavým vývojem na finančních trzích a skončila těsně pod úrovní inflace. Zklamáni zhodnocením budou zejména klienti fondů ING (vyprodal akcie se značnou ztrátou) a KB, jejichž zhodnocení zůstalo v roce 2009 blízko nuly. Zajímavé je zhodnocení Aegonu, který poprvé v historii neskončil na úrovni fondu ztrátou, ale připsal historicky nejnižší zhodnocení. Zní to zvláštně, ale je to dáno tím, že Aegon snižuje dotace svým klientům, již si to nemůže dovolit, bude hůř. Ale k číslům: aritmetický průměr trhu 1,4 %, Allianz 3,0, AXA 2,0, ČSOB Progres 1,0, ČSOB Stabilita 1,4, Generali 2,4, ING 0,1, PF ČP 1,2, PF ČS 1,3, PF KB 0,2, PF Aegon 2,1 %.

Poslední týdny byly na finančních trzích ve znamení řeckých dluhů. Ač se to možná nezdá, pro budoucnost Řecka by byl býval přijatelnější státní bankrot než prodlužování agónie. Co by bylo lepší pro eurozónu a svět nelze objektivně posoudit. Současné obavy panují zejména ohledně státních financí v dalšíh zemích eurozóny: v Portugalsku, Španělsku, Irsku, Itálii. Pokud se tyto státy dostanou do nelibosti finančníků, recept použitý v případě Řecka (půjčky od ostatních zemí eurozóny) nemůže být zopakován - pak by se totiž do vážných problémů dostaly všechny zbývající země eurozóny. Mírně optimisticky doufám, že dlouhodobější dno akciových indexů uvidíme přes všechny potíže již brzy.

Pokud jste si mým prostřednictvím vložili úspory do termínovaných vkladů a získali voucher na pobyt v jednom z grandhotelů v Tatrách, doporučuji Vám co nejdříve provést rezervaci - termíny o prázdninách jsou již takřka plné, brzy se mohou naplnit i zbývající červnové a zářijové termíny.

Úrokové sazby pokračují v poklesu, a tak se s ročním zpožděním dostáváme na hodnoty, které jsem předpovídal v prosinci 2008. Na snižování sazeb reaguje i nejlépe úročící banka na českém trhu, která u svých termínovaných vkladů snižuje sazby o půl procentního bodu a to od 1. července. Do té doby můžete ještě využít stávajících sazeb - 4 % na rok, 4,5 % ročně na 2 roky či 5 % ročně na 5 let.

A závěrem - naše stěhování: od 1. července nás naleznete v nových prostorách v Krajinské 5. Co se změní: budeme blíže k náměstí, výše zhruba o 6 schodů, nebudeme disponovat vlastním parkovištěm, díky klimatizaci budeme slušně oblečeni i v létě :-) Velmi rádi Vás v nových kancelářích přivítáme!

 

S přáním pohodového dne

 

Ing. Štěpán Průcha

finanční konzultant

Jochmann a partneři

Kněžská 26 / Krajinská 5

CZ, 370 01 České Budějovice

T 776 578 372  F 386 350 656