IpK 2012/2: pozor na ukvapené změny v penzijním připojištění

 

Pěkný den přeji,

v posledních týdnech se doslova roztrhl pytel s různými články a zprávami o blížícím se konci možnosti změny penzijního fondu. Zároveň se vyrojila spousta samozvaných poradců penzijního připojištění, mnoho pochybných firem či několik nekorektních internetových srovnávačů. Je potřeba být obezřetný, nepodléhat tlaku a vše důkladně promyslet. Dosahovaný výnos v minulých obdobích opravdu není tím nejspolehlivějším vodítkem při výběru správného fondu, je třeba sledovat mnoho více či méně známých ukazatelů. Naopak některé ukazatele, podle kterých jsme se mohli orientovat při výběru fondu v minulosti, již nejsou pro budoucnost směrodatné.

Mimochodem, informaci o blížících se změnách jste ode mě dostali již 16. prosince v IpK 2011-4, tedy skoro 2 týdny před zveřejněním ve Sbírce zákonů J

Pro koho se tedy změna fondu vyplatí, kdo by o ní měl uvažovat? Ve stručnosti:

-          pokud zatím s jistotou neplánujete přechod do nového systému Důchodového spoření

-          pokud nemáte rádi svůj stávající penzijní fond

-          pokud věříte, že vybraný penzijní fond přinese vyšší výnosy než stávající

-          pokud máte rádi změny.

Komu se naopak velmi pravděpodobně změna fondu nevyplatí? Tomu, kdo má smlouvu o penzijním připojištění se starším penzijním plánem umožňujícím výběr starobní penze dříve než v 60 letech.

Před námi je zhruba poslední týden, kdy můžete penzijní fond změnit. Budu rád, pokud o změně budete přemýšlet se mnou či mými kolegy.

S pozdravy

ŠP