IpK 4/2009: uvažované změny ve stavebním spoření a končící BONUSY na stavební spoření!

...

dnes Vám posílám směsici (ne)aktuálních informací a myšlenek ohledně stavebního spoření a státní podpory. Email jsem začal psát před 2 týdny, v mezidobí se mnoho nejasností vyřešilo – po pondělní schůzce vrcholných politiků a současného ministra financí se zdá, že stavební spoření o luxusní podporu nepřijde. Pro zajímavost posílám i již neaktuální úvahy – milovníka spikleneckých teorií mohou potěšit.
Již 2 měsíce nabízím svým klientům sjednání smlouvy o stavebním spoření s bonusem 2.000 korun, u běžné smlouvy s cílovou částkou 200.000 tak bonus uhradí vstupní poplatek. A protože mám své klienty opravdu rád, tak u vyšších cílových částek poskytuji další slevy J Bonusy mohu poskytovat do konce září, a proto: uvažujete-li v dohledné době o založení nové smlouvy, je právě nyní nejlepší doba! Pro připomenutí: správně spořené stavební spoření umí i dnes přinášet výnos přes 7,5 % ročně po dobu 6 let.
A nyní spiklenecká teorie, kterou jsem na prucha.eu popsal před měsícem:
Dnešní ráno začalo šokem - z rádia jsem se dozvěděl, že ministr financí Eduard Janota navrhuje snížení státní podpory u stavebního spoření. Nic nového pod Sluncem - ale krizový ministr chce snižovat podporu na všech smlouvách, tedy i dříve uzavřených! Nejsem schopen posoudit, na kolik je to právně možné, ale věřím, že pan Janota neplácnul do vody. Mluví se o snížení o 1/3, na 2.000, jak by to bylo u starých smluv (do 2003), z toho usuzovat nejde. Podle některých náznaků by se mělo jednat o snížení podpory jen na rok 2010.
Teď k nadpisu - možná má pan ministr jiné úmysly, než jen ušetřit zhruba 4-6 mld. na státní podpoře - pokud podporu sníží i u dříve uzavřených smluv, znamená to zásadní snížení výnosnosti peněz naspořených na těchto smlouvách, což velmi mnoho lidí přivede k výpovědi smlouvy. Může se jednat o desítky, možná i 200 miliard. Jak tyto dosud bezpečně uložené peníze výhodně zhodnotit? Svým klientům zřejmě doporučím nákup státních dluhopisů, které by mohly přinášet i 5 % ročně.
Ministr je génius - ušetří na podpoře a umožní financování státního dluhu! Zbývá jen otázka - kde najdou stavební spořitelny peníze na pokrytí již poskytnutých úvěrů?!