IpK 4/2010: Potvrzené změny ve stavebním spoření a platby před koncem roku

...

v posledním mailu IpK jsem Vás informoval o připravovaných změnách ve stavebním spoření viz IpK 3/2010 (www.prucha.eu/news/ipk-3-2010-zmeny-ve-stavebnim-sporeni-a-zlevneni-hypotek/). Může se zdát, že stavebnímu spoření věnuji přílišnou pozornost, ale vysvětlení je prosté – „stavebko“ má 9,5 klientů z 10, běžný klient v něm má uloženo 30-60 % veškerého finančního majetku. Zákony byly schváleny tak, jak byly navrhnuty, což má zásadní vliv na výnosnost produktu. Je proto velmi důležité znovu přepočítat optimální dobu spoření a optimální vklady a upravit v minulosti učiněná doporučení. Obecně – na stavební spoření se ještě méně než v minulosti vyplatí spořit nad rámec vázací doby (5 resp. 6 let; nespoří-li se kvůli získání úvěru), snížením výnosnosti se rozšiřuje množství konkurenčních možností spoření.

Nyní je nejvyšší čas spočítat, kolik peněz je potřeba vložit do konce roku na státem zvýhodňované finanční produkty, tedy do stavebního spoření, penzijního připojištění a životního pojištění. Letos poprvé posílám v příloze jednoduchou kalkulačku, která Vám v mnohém napoví, ušetříte tak čas při čtení podmínek pro maximalizaci státní podpory resp. daňových odpočtů.

Daňový základ za rok 2010 si můžete snížit i poskytnutím daru (k výběru vhodného subjektu doporučuji www.neziskovky.cz), dar musí být ve výši nejméně 1.000 korun nebo 2 % základu daně, nesmí však převýšit 10 %.

Ještě letos si daňový základ může snížit i Váš zaměstnavatel (bez platby zdravotního a sociálního pojištění), a to až o 24 tisíc korun, které poukáže na Vaši smlouvu o penzijním připojištění nebo životním pojištění.

V případě jakýchkoliv dotazů mě neváhejte kontaktovat – telefonem či emailem, případně přes Skype (stepan_prucha), do konce roku jsem Vám mimo štědrého večera J plně k dispozici.

Přeji pohodové prožití adventních dnů!

ŠP