IpK 4/2012: platby koncem roku, první krok důchodové reformy, úrokové sazby

 

Nyní je nejvyšší čas spočítat, kolik peněz je vhodné vložit do konce roku na státem zvýhodňované finanční produkty, tedy do stavebního spoření, penzijního připojištění a životního pojištění. Dva týdny před koncem roku už není moc času na otálení, a tak doporučuji přiložený kalkulátor otevřít, zadat pár čísel a případné doplatky poslat raději hned.

Daňový základ za rok 2012 si můžete snížit i poskytnutím daru (k výběru vhodného subjektu doporučuji www.neziskovky.cz), dar musí být ve výši nejméně 1.000 korun nebo 2 % základu daně, nesmí však převýšit 10 %.

Ještě letos si daňový základ může snížit i Váš zaměstnavatel (bez platby zdravotního a sociálního pojištění), a to až o 24 tisíc korun, které poukáže na Vaši smlouvu o penzijním připojištění nebo životním pojištění.

 

O nadcházející penzijní reformě jsem Vás informoval v minulém IpK, jen stručně zmíním pár upozornění: stále nemáme kompletní informace ani nabídky finančních institucí, velmi zvažujte rozhodnutí o vstupu – je nevratné, řada pochybných firem z oblasti mimo finance se připravuje naprodej II. pilíře a naopak některé firmy z finanční oblasti budou II. pilíř klientům rozmlouvat a pod rouškou objektivity prodávat klientům předražené finanční produkty.

Máte-li zájem o navýšení příspěvků na Vaše penzijní připojištění pro příští rok, je k tomu konec prosince optimálním časem. Vždy je třeba ale zvážit, zda navýšení má pro Vás smysl – s odpovědí na tuto otázku rád pomůžu.

 

V případě jakýchkoliv dotazů mě neváhejte kontaktovat.

Přeji pohodové prožití adventních dnů!

 

ŠP