IpK 7/2008

Další z řady Informací pro Klienty, tentokrát k očekávanému pohybu úrokových sazeb v ČR. Klienti dostali informaci emailem 15. prosince:

Vážený kliente, 

máte-li volné peníze, o kterých víte, že je v příštím 1, 2 či 3 letech pravděpodobně nebudete potřebovat, a přitom nechcete investovat do velmi levných akcií, mám pro Vás doporučení: volné finance přesuňte ze spořících účtů na účty termínované, protože lze očekávat výrazný pokles úrokových sazeb na vkladových produktech.

Od 8. února do 8. srpna 2008 byla základní sazba ČNB (2 týdenní repo) na 3,75 %. V tu dobu se úrokové sazby na spořících účtech pohybovaly na logických 3-3,5 %. Od té doby byly sazby ČNB sníženy dvakrát, o 0,25 a 0,75 %. Očekává se, že tuto středu budou sazby sníženy opět, předpokládaný pokles o 0,5 % (na 2,25 %). Přesto úroky na spořících a termínovaných účtech jsou stále na stejných úrovních. Vysvětlení tohoto jevu existuje – banky si dnes mezi sebou takřka nepůjčují a proto jsou sazby na mezibankovním trhu vysoké, ČNB na ně má minimální vliv.

Jakmile se však bankovní prostředí uklidní (snad na jaře), očekávám rychlý a výrazný pokles úrokových sazeb z vkladů a z větší části i u úvěrů.

Dnes lze uložit částky již od 100.000 Kč na termínované vklady u bank za sazby 3,5-4 %.

V případě jakýchkoliv dotazů mě neváhejte kontaktovat.

S pozdravem 

ŠP