IpK 8/2009: platby před koncem roku a přání

...

dovoluji si Vám připomenout, že konec roku skýtá možnosti, jak si finančními produkty snížit daně nebo získat státní příspěvek.

Zapřemýšlejte, zda jste opravdu poslali doporučené částky na stavební spoření, penzijní připojištění a životní pojištění, či zda jste se nerozhodli poslat více.

 

Na stavební spoření se obvykle posílá 20.000 ročně resp. 18.000 u starých smluv. Jistě nemusím připomínat, že takto vysoké příspěvky nejsou pro získání plné státní podpory 3.000 resp. 4.500 nezbytně nutné.

Na penzijní připojištění si můžete poslat mimořádný vklad, vždy ale postupujte podle podmínek svého fondu. Státní podpora ve výši až 1.800 korun se vztahuje na prvních zaslaných 6.000 (při dodržení frekvence plateb), dalších 12.000 korun si můžete odečíst od daňového základu.

Obdobně i s životním pojištěním si můžete snížit základ daně o 12.000 korun. Pokud máte doplaceno běžné pojistné, uhraďte případné další prostředky ve formě mimořádného pojistného – obvykle na jiný účet nebo s jiným variabilním symbolem.

Daňový základ za rok 2009 si můžete snížit i poskytnutím daru (k výběru vhodného subjektu doporučuji www.neziskovky.cz), dar musí být ve výši nejméně 1.000 korun nebo 2 % základu daně, nesmí však převýšit 10 %.

Ještě letos si daňový základ může snížit i Váš zaměstnavatel (bez platby zdravotního a sociálního pojištění), a to až o 24 tisíc korun, které poukáže na Vaši smlouvu o penzijním připojištění nebo životním pojištění.

 

Letošní konec roku je zvláštní tím, že většinu plateb můžeme nechávat opravdu na poslední chvíli – podle novelizovaného zákona o platebním styku musí banky převádět prostředky mezi účty rychleji než dříve, do druhého dne. Jak konkrétně vypadá situace u Vaší banky koncem roku můžete najít v tomto článku: https://www.mesec.cz/clanky/platby-na-konci-roku/

V případě jakýchkoliv dotazů mě neváhejte kontaktovat – v pondělí raději na telefon, v úterý raději na email.

Přeji pohodové prožití posledních letošních dnů a šťastný vstup do nového roku 2010!

ŠP